2021. - 2023. gados ir konstatēts Latvijas Republikas–Baltkrievijas Republikas valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas gadījumu skaita straujš pieaugums. Ņemot vērā šā brīža ģeopolitisko situāciju ir svarīga tūlītēja ārvalstu provokāciju novēršana un vispārējo spēju pastiprināšana - pārbaužu un uzraudzības veikšanai, pārrobežu noziedzības novēršanai un atklāšanai uz ārējās robežas ar Baltkrieviju. Tāpēc šobrīd aktuāli un vitāli svarīgi ir Latvijas Republikas – Baltkrievijas Republikas ārējās sauszemes robežas apsardzībai nepieciešamā tehnoloģiskā risinājuma izbūve. To arī ir izvērtējusi un atzinusi Eiropas Savienība, piešķirot Latvijai papildus finasējumu 28 301 887 eiro apmērā automatizētas robežu uzraudzības infrastruktūras sakārtošanai Finansiāla atbalsta instrumenta robežu pārvaldībai un vīzu politikai 2021.-2027. gada plānošanas perioda ietvaros.
Spēja operatīvi reaģēt uz nelikumīgām darbībām un provokācijām uz robežas ir Valsts robežsardzes pamatuzdevums un svarīga Latvijas prioritāte Eiropas Savienības arējās robežas drošības stiprināšanas īstenošanā. Tieši tāpēc Projekta mērķis ir pilnveidot un stiprināt Latvijas un Baltkrievijas robežas drošību.
Saskaņā ar Ārējās robežas izbūves likumu, Valsts robežsardze ir atbildīga par tehnoloģiskās infrastruktūras izbūvē un ieviešanā iesaistīto institūciju darbu operatīvu koordinēšanu.
Projekta "Automatizētas robežu uzraudzības infrastruktūra" (VRS/RPVP/2023/3) darbības ietvaros Nodrošinājuma valsts aģentūra, kā projekta sadarbības partneris, atjaunos ne mazāk kā 37 esošos novērošanas un sakaru torņus visas ārējās robežas garumā, kas ir būtisks nosacījums nepārtrauktai to darbībai.
Valsts robežsardze projekta ietvaros iegūs stiprinātu ar mūsdienīgiem tehnoloģiskajiem risinājumiem aprīkotu Latvijas Republikas – Baltkrievijas Republikas sauszemes robežu aptuveni 172,9 km kopgarumā, kas sevī ietver optisko šķiedru kabeļu tīkla elektroapgādes tīkla videonovērošanas stabu, datu pārraides tīkla un perimetra uzraudzības tehnoloģisko līdzekļu (videonovērošanas, u.c.) infrastruktūru uzbūvi un ierīkošanu, sešu jaunu novērošanas un sakaru torņu uzbūvi.
Minētie pasākumi pilnībā nodrošinās nepārtrauktu Latvijas Republika publikas ārējās sauszemes robežas apsardzību attiecīgajos posmos, minimizēs hibrīdās karadarbības apdraudējumu, kā arī nodrošinās spēju reālā laikā reaģēt uz noziedzīgiem nodarījumiem, kas saistīti ar nelikumīgu valsts robežas šķērsošanu.
Realizējot projektu paaugstināsies kontroles un reaģēšanas spējas uz situāciju pierobežā, tiks stiprināta kopēja likumpārkāpumu novēršanas, profilakses un atklāšanas kapacitāte, kā arī paaugstināsies vietējo iedzīvotāju drošība un dzīves kvalitāte. Projekts kopumā sniegs ieguldījumu ES drošības stratēģijas īstenošanā un aizsargās pamattiesības un Eiropas vērtības.
Projektu īsteno Valsts robežsardze sadarbībā ar Valsts akciju sabiedrību "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" un Nodrošinājuma valsts aģentūru Finansiāla atbalsta instrumenta robežu pārvaldībai un vīzu politikai ietvaros, kura vadošā iestāde Latvijā ir Iekšlietu ministrija.
Projekta kopējās izmaksas ir 95 958 631 eiro (71 968 974 eiro fonda finansējums, 23 989 657 eiro no valsts budžeta)
Projektu līdzfinansē Eiropas savienība.
Kontaktpersona: Diāna Poriķe
E-pasta adrese: diana.porike@agentura.iem.gov.lv
Tālrunis: 29 229 669